Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výrobky

13. 12. 2007
Na této stránce najdete návod na:
Klec pro 3 potkany
Vak na potkany
Mazlící rukáv

Klec pro 3 potkany

Obrazek
Tato klec je naším doposud největším výrobkem, návod na ni naleznete zde :-).

Potřeby:

 • dřevotříska 50x60 a asi 2cm tlustá, lepší je s nábytkovou úpravou (koupíme ve zbytcích v domácí dílně)
 • 4 x dřevěné hranolky 2,5x2,5 délka 75cm
 • 2 x dřevěný hranolek 2,5x2,5 délka 55cm
 • 4 x dřevěný hranolek 2,5x2,5 délka 45 cm
 • 2 x sololak 50x 40 cm (tl.normal)
 • 1 x sololak 60x76 cm dtto
 • 2 x lišta š. 2 cm délka 76 cm tl. 0,5cm
 • 2 x lišta š. 2 cm délka 56 cm tl. 0,5cm
 • 1 x překližka 50x60 cm tl. libovolná, (na patro) vyříznout libovolně prolízací otvory
 • králičí pletivo – 2x rozměr 40x51cm, 1x 51x62cm,1x 75x60cm
 • 2 malé skříňkové pantíky, libovolné množství oček pro našroubováni do patra na zavěšování věcí, obrtlík, 2 kroužky na klíče, asi 30 různě velkých vrutů, 4 kovové úhlové rožky pro zpevnění rohů dvířek, lepidlo na dřevo – Disperka nebo Herkules

Všechny věci se dají koupit v Domácí dílně, příjde to levněji než v supermarketech :-).

Nás materiál přišel asi na 350,- Kč, ale přiznávám, že některé věci jsme doma měli, takže jsme nemuseli kupovat :-).

 

Nářadí:

 • pokud nemáme přesné rozměry tak pilku
 • šroubovák (nebo akučku :-))
 • čalounickou sponkovačku (a náboje do ní!) nebo spoustu hřebíčků (skobiček) a kladívko :-) (zbytečně náročné a sponkovačku dneska koupíte v každém OBI do 200Kč – a většinou se její další využití docela najde – teda aspoň u nás – při opravách čalounění na křesle, třeba)
 • malé kleštičky na zahnutí ostrých konců králičího pletiva

No a trochu šikovnosti a hurá na to :-)))

 

Postup:

Dřevotřísku použijeme na dno, do rožků pomocí lepidla (každý dřevěný spoj vždy jistíme lepidlem – je to potom pevnější) a vrutů připevníme dlouhé hranolky jako stojiny pro kostru klece. V horní části opět pomocí lepidla a vrutu připevníme kratší hranolky – délky 55cm na přední díl a zadní díl, délky 45cm na bočnice. Ve výšce 33,5 cm ode dna umístíme na bočnicích další dva hranolky délky 45cm jako podpěru pro patro,upevníme je opět lepidlem a vruty.


Nyní máme připravenu kostru klece.


Králičí pletivo na strop (rozměr 51x62cm) malýma kleštičkama zbavíme na jedné délce 62 cm a na obou délkách 51 cm ostrých hrotů pevným zahnutím a potom ho sponkovačkou přibijeme tak, aby zapravená část přesně souhlasila s hranou předního hranolku a pletivo na všech ostatních stranách asi o 1cm přečnívalo, to přehneme přes boční a zadní hranolky a zase pomocí sponkovačky přibijeme. Nyní vezmeme boční díly králičího pletiva (rozměr 40x51cm) a zapravíme oba po jedné délce 51cm a jedné 40cm, potom pomocí sponkovačky připevníme na kostru tak, aby zapravené části přesně přiléhaly k přednímu hranolku a stropnímu hranolku, zadní přesahující nezapravenou část opět přehneme přes zadní hranolek a přibijeme sponkovačkou, na bočnicích připevníme pletivo na patrový hranolek jen jisticími sponkami jen asi ve čtyřech bodech.


Teď vezmeme sololak rozměru 60x76cm a připevníme ho pomocí 8 vrutu na zadní díl tak, aby byl lakovanou stranou dovnitř klece, horní část přesně seděla s hranou stropního hranolku a překrývala všechny zahnuté nezapracované konce pletiva.


Další části sololaku použijeme na bočnice opět lesklou stranou do klece a připevníme ho vruty na bok dna a na hranolek pro patro zase tak, aby byly zakryty neopracované kraje pletiva.


Do překližky na patro vyřežeme prolízací otvory a vyřízneme rožky 2,5x2,5cm, tak aby patro zapadlo do hranolku, patro pouze vložíme, nijak ho nepřibíjíme, výřezy zajistí jeho umístění.


Ze spodní strany patra přišroubujeme na vhodných místech očka pro zavěšení vybavení :-).


Výroba dvířek: lišty sestavíme na zemi do obdélníku a stykové hrany potřeme lepidlem a pevně přitiskneme, potom použijeme kovové rožky (viz obrázek 1), které krátkými vruty (nesmí projít skrz :-)) připevníme na lišty tak, aby držely rohy u sebe.


obrázek 1

Obrazek
Dále ve výšce asi 15-20cm na delší straně dvířek přišroubujeme krátkými vruty panty (viz obrázek 2).

obrázek 2

ObrazekPotom vezmeme pletivo na dvířka a zapracujeme kleštičkami všechny strany a přisponkujeme z vnitřní strany dvířek. Do druhé delší strany dvířek asi ve třetinách do hrany lišty přišroubujeme očka.


Na stojinu klece přišroubujeme druhou část pantíku a připevníme dvířka tak, aby horní hrana přesně souhlasila s horní hranou stropního hranolku.


Do přečnívající hrany dna našroubujeme obrtlík (viz obrázek 3), aby přesně přitlačil dvířka a nepadal nepořádek na zem. Ve výši oček na hraně dvířek navlečeme na pletivo kroužek na klíče (viz obrázek 4) tak, aby šel na očko navlíct a tím držel dvířka zavřená.

obrázek 3 obrázek 4

Obrazek

ObrazekVarianta pro zručnější :-) : ke dnu připevnit kolečka pro snažší manipulaci :-)


Nám výroba této klece včetně řezání trvala asi 4 hodiny.


Poznámka: pokud použijete někde jiný rozměr, něž jsem zde uvedla, tak se samozřejmě v návaznosti na to mění i další rozměry :-).

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Vak na potkany

ObrazekObrazek


Potřeby:

 

 • barevná látka na venkovní stranu 50x65cm
 • pevnější látka na podšívku (nic není potkanoodolný :-) ) 50x65cm
 • vlizelin jako vycpávku (nebo stará vlněná sukně, kus flanelové deky apod.) 50x65cm
 • popruh š. 2 cm asi 3m
 • šňůrka 1,5m
 • 2x plastové batohové kolečko nebo uzdička (1)
 • 2x plastová přezka pro zkracování popruhu (2)
 • 1x plastové zapínání (3)
 • 2x dvoudírková brzdička nebo 4x jednoduchá brzdička (4)

Obrazek

většina součástí lze použit ze starých ledvinek, batohu a kabelí

starých dek, halenek apod.

 

my jsme přikupovali pouze popruh a šňůrku, takže nás to stálo pouhých 51,-Kč

 Postup:


Z barevné látky vystřihneme zadní část vaku v šířce asi 42 cm a výšce 33,5 cm,

z podšívky a vlizelinu vystřihneme zadní část vaku v šířce asi 42 cm a výšce 31,5 cm a

z barevné látky vystřihneme přední část vaku v šířce asi 50 cm a výšce 33,5 cm.

Z podšívky a vlizelinu vystřihneme přední část vaku v šířce asi 50 cm a výšce 31,5 cm.

 

Na barevnou zadní část umístíme z rubové stravy zadní část vlizelinu tak, aby horní okraj přesahoval a prošijeme dohromady dle fantazie, a to proti posunutí vycpávky.

Na barevnou přední část umístíme přední část vlizelinu stejným způsobem jako na zadním dílu, potom v dolní části předního dílu z rubové strany uděláme záševky, abychom dostali „kapsu“, stejné záševky uděláme na předním díle podšívky, potom přiložíme zadní díl podšívky lícem na líc a sešijeme po okraji asi 1 cm od okraje, vytvoříme tak „vnitřní váček“ .

 

Připravíme si popruhy: ustřihneme 2 x asi 12 cm popruhu a konce zatavíme nad plamenem, aby se netřepily, na každý kousek popruhu navlečeme kolečko (uzdičku) a přeložený prošijeme. „Kšandu“ vyrobíme z asi 1,5 m dlouhého popruhu tak, že provlečeme popruh zkracovací přezkou zataveným koncem a prošijeme, druhý volný konec protáhneme kolečkem na krátkém kousku popruhu a potom znovu provlečeme zkracovací přezkou, upevňovací pásek kolem boků vyrobíme obdobným způsobem, na asi 80 cm popruhu navlečeme zkracovací přezku a přišijeme, provlečeme kolečkem na popruhu a opět protáhneme přezkou, na volný konec přišijeme jednu část zapínání, zbylý kousek popruhu provlečeme druhou částí zapínání a přehneme na polovinu a konce prošijeme. Nezapomínejte zatavit ustřižené konce proti párání.

 

Teď máme připraveny tyto díly: kšandu, pásek (2 díly), vnitřní váček, zadní díl a přední díl.

 

Můžeme začít s kompletací – na zadní díl umístíme na lícovou stranu (dle obrázku) všechny části popruhů (je třeba, aby směřovaly tak, že volné přišívací konce směřovaly ven, protože budou zašity) a přistehneme nebo přišpendlíme v této poloze, potom přiložíme přední část vaku líc na líc, takže popruhy budou uvnitř a sešijeme tak, aby horní část zůstala volná,
a nesešíváme přesahující vnější látku, z té bude potom tunýlek na šňůrku, obrátíme vak na líc
a vložíme do něj vnitřní váček rubem na rub zadní část na zadní část, přes okraje přehneme přečnívající venkovní okraje, kousek zahneme a přišijeme zadní díl k zadnímu a přední k přednímu, vzniklým tunýlkem protáhneme šňůrku a zatahování s brzdičkami na obou stranách.

Obrazek

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________

Mazlící rukáv

ObrazekObrazekMazlící rukáv je absolutně nenáročný na výrobu. Stačí ustřihnout starý rukáv, na druhém konci udělat tunýlek, protáhnout gumičku a hotovo:-).
Je to velice praktická pomůcka a to hned z několika důvodů. Když potkánek něco "upustí", nemusíte hned prát celou mikinu. Když je zima, nemusíte mít strach, že bude potkánkovi zima a ani se kvůli tomu nemusíte pařit ve dvou mikinách aby bylo vašemu mazlíčkovi dost teplo:-). Ani doma nemusíte chodit v mikině, rukáv bohatě postačí:-).